Zapowiedz GP Chin IRG Formula 2019

 

Już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia rozegrana zostanie III runda simracingowego sezonu IRG Formula 2019. Zawodnicy rywalizować będą ze sobą na legendarnym torze, położonym w sercu Chińskiej Republiki Ludowej – Shanghai International Circuit. Ten malowniczy obiekt został wybudowany w rekordowo którtkim czasie zaledwie 18 miesięcy, nakładem ok. 450 mln dolarów, setek tysięcy rąk chińskich budowniczych oraz niezliczonej ilości miseczek długoziarnistego ryżu. Położony z dala od cywilizacji na podmokłych terenach, osnuty tajemniczą mgłą obiekt, oficjalnie zadebiutował w kalendarzu F1 w 2004, a w 2006 roku swoją ostatnią wygraną odniósł Michael Schumacher (było to 91 zwycięstwo! 7-krotnego mistrza świata). W tym roku wyścig w Chinach będzie jubileuszową 1000 rundą GP Formuły 1!  

Pętla toru liczy dokładnie 5451 m, a swoją charakterystyką po trochu przypomina malezyjski Sepang oraz hiszpańską Catalunye. Tor składa się z 16 zakrętów oraz 2 prostych, z czego dłuższa z nich liczy sobie ponad kilometr długości. Dość skomplikowana kombinacja zakrętów oraz duża różnica poziomów wysokości, wymaga od zawodników pełnego skupienia podczas jazdy.


 

Oprócz dobrej koncentracji, kluczem do sukcesu w Chinach jest sztuka umiejętnego zadbania o dobrą kondycję opon, które dostają tutaj mocno w kość. Szczególnie na degradację narażona jest lewa przednia opona, dlatego też zespoły zazwyczaj stosują tutaj lekko asymetryczne ustawiania zawieszenia bolidów, a strategia podcięcia „podcięcia” jest często stosowana. Spodziewać się możemy zatem zwiększonej częstotliwości wizyt w boksach. Shanghai International Circuit uznawany jest przez większość zawodników jako szybki, techniczny i wymagający tor, pozostawiający jednocześnie kierowcom dużą swobodę w obieraniu indywidualnej linii przejazdu po szerokiej, krętej niczym ogon mitycznego chińskiego smoka, nitce asfaltu. Szczególnie interesująco przedstawia się kombinacja pierwszych 3-4 zakrętów potocznie zwanych „ślimakiem”, gdzie szczyt długiego zakrętu widoczny jest dopiero na ostatnich metrach a optymalna linia przejazdu niespodziewanie zacieśnia się pod koniec sekcji. Równie ciekawe wygląda wyjście na najdłuższą prostą, gdzie płynne operowanie pedałem przyśpieszenia może m.in. uchronić zawodnika przed niechybnym wyprzedzeniem w najdłuższej strefie DRS. Ostatni lewy szybki zakręt, również stanowi nie lada wyzwanie – co odważniejsi zawodnicy (szczególnie w kwalifikacjach) starają się tam urwać ostatnie cenne setne sekundy, co nierzadko kończy się widowiskowym piruetem a nawet kraksą. 

Szczegóły szybkiego przemieszczania się po Chińskich serpentynach najlepiej wyjaśni sympatyczny młody kierowca - Esteban Ocon:

https://youtu.be/HQc_GUA3iMo

 

Kierowcy powoli przygotowują się już do zawodów, zarówno podczas treningów jak i krótkich mini race.

Szczegółowe statystyki można strawdzić tutaj:
- klasyfikacja hot lapów: https://irg-world.pl/hots/28
- klasyfikacja stintów (10 okr.): https://irg-world.pl/stints/28

Tempo podczas wyścigu będzie wysokie i strategia opon może mieć spory wpływ na końcowe wyniki - kto umiejętnie będzie zarządzać tym elementem może uzyskać dobry wynik. Dodatkową atrakcją z pewnością będzie pogoda – synoptycy przewidują możliwość wystąpienia nagłych opadów deszczu, tak więc zapowiadają nam się wyjątkowe emocje!

 

II-gą rundę sezonu IRG Formula 2019 na torze Bahrain International Circuit, po zaciętej rywalizacji z Adrianem Kotem wygrał Sebastian Kosmala i to on pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej z kompletem 70 punktów. Drugie miejsce z dorobkiem 52 pkt. zajmuje (3 w Bahrajnie) Daniel Stepkowski, a podium uzupełnia wspomniany wcześniej A. Kot - 38 pkt. Zespołowo prowadzi PRT F1 z dorobkiem 94 pkt, na 2 pozycji Infinity Racing Team 84 pkt, 3 miejsce Friendly F1 Team 42 pkt.

Jak będdzie wyglądała rywalizacja podczas wyścigu w Chinach? Kto wygra na starcie? Kto poradzi sobie najlepiej w zmiennych warunkach? Czy będzie padać? Tego wszystkiego będzie można dowiecieć się już w najbliższą niedzielę, oglądając bezpośrednią relację na kanale MotoGamesTV: https://www.youtube.com/user/MotoGamesTV, na którą zapraszamy już dziś!