Zapowiedź GP Francji IRG Formula 2019

Najszybsza wyścigowa seria świata wyrusza nad Francuską Riwierę na położony na południu Francji w okolicach Le Castellet tor Paul Ricard High Tech Test Track. Jak sama nazwa wskazuje, kolorowa niczym sławna paryska rue Crémieux, nitka toru bardziej przypomina popularne ośrodki doskonalenia techniki jazdy, a niżeli tory wyścigowe z krwi i kości, na których przed laty ścigała się Formuła 1. Pobocza spowija wszechobecny asfalt pomalowany w hipnotyzujące niebiekie pasy i na próżno szukać tu choćby skrawka zielonej trawy (nie mówiąc już nic o świszczach czy inncyh futrzatych żyjątkach krzatających się po okolicy). Paul Ricard to typowy obiekt testowy oferujący całą gamę różnego rodzaju zakrętów i konfuguracji (167 możliwych wariantów), a długość pętli można swobodnie regulować od 826 m do 5 861 m, szerokość wynosi 10 - 12 m, różnica poziomów ok. 33 m. (Dużo ostatnim czasie się mówi o tym, że w razie wypadnięcia Barcelony z kalendarza, to włąśnie na PR mogą odbywać się w przyszłości przedsezonowe testy F1).

Znany z wyścigów GP F1 układ toru liczy sobie 5 842 m, składa się z 15 zakrętów i jest połączeniem szybkich, średnich oraz wolnych technicznych sekcji z długą prostą Mistral pośrodku okrążenia. Pierwotnie prosta o długości prawie 1,8 km ze względów bezpieczeństwa została przecięta na pół szykaną. Zaraz za prostą znajduje się zakręt nr 10 - Signes, kluczowe miejsce na torze - jeden z najszybszych łuków w całym kalendarzu F1: przejeżdza się go na 6 biegu z prędkością ok. 320 km/h.
W razie błędu / defektu, przydają się to szerokie kolorowe pobocza [tzw. Blue Zones - wymalowane niebieską mieszaniną  asfaltu i wolframu, używaną zamiast żwirowych pułapek, stosowaną również na innych torach np. COTA;  Red Zones – pokryte są bardziej ścierną powierzchnią zaprojektowaną w celu zmaksymalizowania przyczepności opony, a tym samym skrócenia drogi hamowania, kosztem jednak ekstremalnego zużycia opon. Ostatnim zabezpieczeniem są okalające tor nowoczesne bariery typu Tecpro].

 

Choć „nie porywająca” - techniczna nitka toru wymaga od kierowcy zaangażowania i skupienia podczas szybkiej jazdy. Błędy które mogą się przydarzyć potrafią lawinowo się nawarstwiać. Nie trafienie w jeden z pierwszych zakrętów powoduje spore straty w kolejnych. Dobór mieszanek opon i ich zużycie odegrają kluczową rolę w strategi poszczególnych kierowców. Podstawą będzie znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy prędkością maksymalną a przyczepnością w zakrętach. 

Ostatnie GP na Paul Ricard przed powrotem do kalendarza F1 rozegrano w 1990 roku. Na "swojej" ziemi najczesciej zwyciężał Alain Prost (1983, 1988-1990). Rok temu po zamieszaniu na starcie i pełnym emocji wyścigu triumfował Lewis Hamilton. Teraz pora na naszych kierowców, którzy staną na polach startowych aby powalczyć o punkty w rywalizacji o miano mistrza sezonu IRG Formula 2019, a komu ta sztuka uda się najlepiej przekonacie się oglądając naszą niedzielną relację na żywo, którą jak zawsze napędza: MotoHighPL, SpeedZonePL, MotogamesTv.

45 wymagających najwyższej koncentracji okrążeń przejechanych w równym i szybkim tempie to plan minimum aby móc myśleć o podium. Kto zrealizuje go najlepiej będzie mógł posmakować francuskiego szampana… przegranym zostaną co najwyżej czerstwe bagietki i pleśniowy ser.  

Wszystkim kierowcom jednakowo życzymy niezapomnianych emocji i ujrzenia szachownicy na mecie a kibiców jeszcze raz zapraszamy przed odbiorniki w najbliższą niedzielę o 21:00 na kanał  MotogamesTv.