Zapowiedź GP Malezji IRG Formula 2017

Tor "Sepang International Circuit" wybudowany w 1999 roku będzie w tym sezonie po raz ostatni gościł cyrk Formuły 1 (od następnego sezonu nie zobaczymy już Grand Prix Malezji). Póki co nie ma też żadnych wiadomości czy kiedykolwiek wróci do kalendarza.

Tor wybudowany został w ciągu 14 miesięcy za 120 mln "zielonych papierków". Zaprojektowany przez nadwornego projektanta torów F1 - Hermanna Tilke (jako jeden z jego pierwszych projektów) był w swoim czasie jednym z najnowocześniejszych i najładniejszych obiektów wyscigowych. Na uwagę zasługują zadaszenia trybun swoim charakterystycznym kształtem nawiązujące do narodowego kwiatu Malezji czyli hibiskusa.

Sepang zapoczątkował nowe, XXI-wieczne trendy w F1, wprowadzając królową motorsportu na Azjatycki rynek. Od debiutu w F1 populacja Malezji zwiększyła się o 8,6 mln mieszkanców.

Sepang był świadkiem wielu ciekawych wyścigów:

Tutaj 5 dni po dyskwalifikacji z pierwszego miejsca w 1999 r. Eddie Irvine z Ferrari został przywrócony na swoją pozycję i został pierwszym zwycięzcą GP Malezji.

W sezonie 2009 przejechano 31 okrążeń w deszczowych warunkach po czym z przyczyn pogodowych przerwano wyścig a zawodnikom przyznano połowę punktów.

W 2013 r. Sebstian Vettel odniósł swoje 3 wycięstwo na Malezji (z 4 wygranych: 2010, 2011, 2013, 2015), po kontrowersyjnym zlekceważeniu zespołowej strategii "Multi 21" pokonująć Marka Webbera.  

W ubiegłym sezonie dublet zaliczył tutaj Red Bull (po 3 neutralizacjach: kolizji Vettel-a z Rosbergiem i awarii silnika Hamiltona). Zwyciężył zawsze uśmiechnięty Daniel Ricciardo przed Max-em Verstappen-em.

Sepang jest torem który zawsze zapewnia dobre ściganie. Nitka toru to 15 zakrętów i 8 prostych, dwie strefy DRS z osobnymi punktami detekcji. Na prostych prędkości osiągane przez kierowców wynoszą ok 330 km/h, ale nie można przesadzać z obniżaniem aero aby w długich zakretach opony nie skończyły swego żywota po kilku okrążeniach. Nawierzchnia jest szorstka i wyboista (jak to określił jeden z kierowców) niczym "kartoflisko". Najistotniejszym elementem jest trakcja na wyjścich na długie proste, dobry balans na dohamowaniach i solidne tempo w krętych sekcjach toru. Obrazu zażartej rywalizacji dopełniają wysokie temperatury rzedu 60 st. C. oraz zero - jedynkowe prognozy pogody, mówiące że albo pada teraz, albo za chwilę. Ulewy w tropikach nie biora się z nadchodzących zza horyzontu chmur czy burzowych frontów, po prostu zaczyna lać od razu nad torem. Można być pewnym że to nastapi, ale nie wiadomo kiedy i w jakiej skali.

Sytuacja w lidze IRG FORMULA 2017: 

Po ostatnim wyścigu mamy zmianę na fotelu lidera, Adrian Kot wyprzedził Sebastiana Kosmalę, niestety ten ostatni po raz drugi już w tym sezonie został ukarany dyskwalifikacją po nie przysłaniu obowiązkowej telemetrii. Nie był on jedynym z kierowców, którzy po GP USA zapomnieli o tym. Paweł Mrówka stracił przez to swoją przewagę nad goniącym go Szymonem Piwinskim. Tak więc w koncówce sezonu zrobiło się jeszcze ciekawiej ;)

Pretensje kierowcy mogą mieć tylko do siebie, regulamin w tej kwestii jest jednoznaczny. To kierowcy muszą pamiętać o wysłaniu telemetrii.

Pozostało jeszcze 5 wyścigów do końca sezonu więc pula wynosi 175 pkt, ile z tego zdobęda poszczególni kierowcy będziemy mogli śledzić na relacjach prowadzonych przez Sobol-a oraz jego gości.

Jak zawsze wszystkim uczestnikom zawodów życzymy udanych startów i dojechania cało do mety. Niech silniki zaryczą a opony starczą na jak najdłużej.

Kibiców jak zwykle zapraszamy na emocjonującą relację na żywo, na kanale > MotogamesTv < którą poprowadzi znany wszystkim Paweł Sobolewski z gośćmi.

 

GP w liczbach:

Tor: Sepang International Circuit

Pierwsze GP: 1999

Liczba wyścigów F1: 18

Wygrane z pole position: 9

Największa liczba wygranych GP: 4 - S. Vettel

Procent wygranych GP z PP: 50%

Długość pętli: 5543 m

Dystans wyścigu: FL + 41 okrążeń

Liczba zakrętów: 15 (14 w lewo, 9 w prawo)

Mieszanki dedykowane: super soft / soft / medium

Najdłuższa prosta: 927 m

Zużycie opon: wysokie

Zużycie hamulców: wysokie

Zużycie silnika: wysokie

Przewidywana liczba pit-stopów:  1 / 2

Dystans pomiedzy torem Marina Bay i Sepang: 288 km

 

Server name: 

IRG_Formula#1 (open 24/7) - race server
IRG_Formula#2 (open 24/7)

How to join > http://irg-world.com/for-new-ones <

 

 Okrążenie toru w wykonaniu Macieja_A:

Video by Wojciech "Danonak" Osadowski 

 

Kategoria: