Zapowiedź GP Węgier

Na Hungaroring odbędzie się już 10-te w sezonie IRG Formula 2016 Grand Prix. Choć na poprzednim torze nie było tłumów zawodnicy, którzy stawili się na gridzie mieli sporo atrakcji. Jak to z angielską pogodą bywa ,deszcz który pojawiał się już podczas treningów popadał też w trakcie wyścigu. Kierowcy poradzili sobie z tymi warunkami dobrze. Nie było zaskoczeniem, że W Lukas odjechał daleko i na mecie był ponad minutę przed drugim w tym wyścigu Adrianem Kotem.Najniższy stopien podium dowiózł brato. Z 9-ciu startujących tylko Paweł Mrówka pechowo nie ukończył.

Zawodnicy będą teraz walczyć o jak najlepsze pozycję na węgierskim torze położonym pod Budapesztem. Był to pierwszy tor i długo jako jedyny zza "żelaznej kurtyny" na którym rozegrano wyścig F-1.

W latach 80-tych XX wieku za namową węgra Thomas-a Rahonyi współpracującego przy organizacji GP Brazylii Bernie Ecclestone dopiął umowę z władzami Węgier i po 8 miesiącach od podpisania tej umowy powstał obiekt.Projektantem był Istvan Papp . Ciekawostką jest, że ponad 80% toru jes widoczna z trybun okalających go. Choć ceny biletów podczas pierwszego GP Węgier były dla mieszkańców wręcz astronomiczne (najtańsze kosztowały tyle co kilkumiesięczne zarobki) stawili się oni tłumnie bo w ilości prawie 200 tys aby podziwiać świat sportu dotąd mało im znany. Był też czas kiedy nie brakło tam polskich fanów F-1, zwłaszcza tych którzy tłumnie jeździli tam kiedy Robert Kubica cieszył nas swoją jazdą w tej najszybszej serii. Po tych czasach została trybuna nazwana "Kubica Grandstand"  wybudowana w 2009 roku.

Tor bardzo techniczny, wąska nitka wije się z zakrętu w zakręt i tylko krótka prosta S/M ze strefą DRS może dać możliwość bezpiecznego wyprzedzania. Tak oficjalnie mówi się o tym obiekcie. Ale przewrotnie właśnie tu mieliśmy już nie raz świetne widowisko. Walka o pozycję z innymi i walka o przetrwanie z samym sobą, to będą murowane atrakcje w tym wyścigu. 

Już w najbliższą niedzielę 24 Lipca od godz 21:10 na kanale naszego partnera motogamestv będzie można znów na żywo obejrzeć relację .

GP w liczbach:
Tor:Hungaroring
Długość pętli: 4,381m
Dystans wyścigu: FL + 47 okrążenia
Liczba zakrętów: 14
Mieszanki dedykowane: Super Soft / Soft / Medium
Zużycie opon: średnie-wysokie

Strefy DRS: 2 - prosta S/M i po nawrocie za zakretem nr 1

(1 punkt detekcji DRS przed zakrętem 14)

 

Pogoda:

 

 

Kategoria: 

Comments

pocisk's picture

Czy nasza pogodynka przewiduje opady deszczu podczas GP jak na Silverstone? :)