Malezja: Podsumowanie

      Z gorącej Australii cały cyrk IRG F1 po dwóch tygodniach przerwy przeniósł się do upalno-monsunowej Malezji, aby rozegrać druga rundę tegorocznego sezonu. Tor Sepang przywitał zespoły najbardziej szorstką nawierzchnią w kalendarzu, w wyniku czego temperatury opon sięgały niespotykanych na co dzień wartości. Jednak nie był to jedyny problem z jakim kierowcy się borykali.

    Po sesji prekwalifikacyjnej została wyłoniona grupa 24-ech "szczęśliwców", którzy uzyskali prawo występu w wyższym wyścigu. Kwalifikacje wygrał Bryan Faron, który udowodnił podtrzymanie formy z pierwszego GP. Drugą pozycję wywalczył W Lukas uzyskując czas o prawie 0,2s gorszy. Trzecią lokatę zajął Makatak, czwartą Spitfire, a piątą Szymon Piwiński.

     Po starcie W Lukas ograł Bryana i przez cały pierwszy stint nie zmienili się pozycjami. Z resztą dla tej dwójki można by napisać osobne podsumowanie, gdyż po krótkim czasie zbudowali sobie ogromną przewagę nad resztą stawki.

      Dużo więcej działo się na dalszych pozycjach. Na T1 trochę przesadził Ptasior, który próbował zbyt gwałtownie zyskać pozycje. Po kilku zakrętach utworzyła się już klasyczna procesja i zaczęły się pojedynki między dwoma bądź trzema bolidami. Jedną z takich batalii stoczyli Makatak i Szymon Piwiński. Kierowca Rapid Racing przez osiem okrążeń blokował bolid wicemistrza poprzedniego sezonu, jednak ostatecznie skapitulował. Niestety, nie oznaczało to wcale kilka chwil spokojnej jazdy, bo na tylnym skrzydle pojawił się drugi obiekt szybkich prędkości pomalowany w barwy SB 14 Racing, prowadzony przez Spitfire'a. Na piątej lokacie w bezpiecznych odstępach podróżował Wiktor Smolarczyk.

      Po pierwszym pit-stopie, odbytym przez liderów na 10. kółku, Bryan znalazł się przed Lukasem. Z czołówki najdłużej zwlekali ze zjazdem kierowcy Killaz Motorsport - wytrzymali 13 okrążeń. W tej części rywalizacji powtórzyły się sytuacje z pierwszego aktu tego spektaklu. Makatak bronił się dzielnie przed Spitfire, z przodu powiększali przewagę... (wiadomo kto). Również wysy po starcie z ostatniej pozycji w dalszym ciągu odnotowywał progres. Do 24L nie jechali już: Byczek, Slabik, Dominik Sawicki, damianf1, mielbaso i Ptasior.

   Dwóch ostatnich kierowców, którzy nie dojechali, napotkał olbrzymi pech. Najpierw Szymon, mający pewne podium w garści, stracił łączność z serwerem, a siedem okrążeń później na 32. okrążeniu podobny los spotkał Makataka. Pod koniec wyścigu błędy wkradły się do techniki jazdy wysego i Wiktora, którzy musieli zjechać do boksu na naprawy swych mustangów (lub raczej kosiarek). Ten pierwszy ukończył ostatecznie na 9. pozycji, a ten drugi na piątej, tuż za Targo, który uplasował na czwartej lokacie.

     Wyścig wygrał Bryan Faron, który po drugim triumfie z rzędu umocnił się na czele klasyfikacji generalnej. Drugi na mecie zameldował się W Lukas, a najniższy stopień podium przypadł Spitfire'owi, który awansował dzięki temu na pozycję wicelidera w generalce.

    Teraz szybciutko o wynikach niższego wyścigu. O zwycięstwo w nim początkowo walczyli dwaj weterani - Kris Kaczmarkiewicz i Zipper. Lepszy okazał się reprezentant Friendly F1 Teamu, który wyprzedził bolid ekipy Red Dogs o pół minuty. Podium uzupełnił Gregory, a poza nimi dojechali jeszcze kolejno Alfik i mr_jaro.

Wiktor Smolarczyk

Kategoria: 

Comments

Targo's picture

Jak zwykle rzeczowo i konkretnie! Poczułem się prawie jakbym tam był ;)

Fajnie gdyby udało się do każdego opisu dołączyć jakieś podsumowanie wiedo, ale domyślam się, że to dużo rzmudnej roboty...

 

Mateusz Ataman's picture

Targo wszystko jest mozliwe tylko wystarczy zeby w takim newsie pisało co na ktorym okrązeniu sie dzieje, wtedy osoba robiąca filmik bedzie miała ułatwiona prace a tak to musiałaby szukac igły w stogu siana ;)

 

Wiktor Smolarczyk's picture

Liga ma określony terminarz wydawania publikacji, przez co nie jestem w stanie opisać okrążenie po okrążeniu, bo: 1)zrobienie czegoś takiego trwałoby duuuużo czasu 2)takie podsumowanie byłoby nudne i większość zasnęłaby w połowie.

Kolejna sprawa jest taka, że nie ma osoby, która robiłaby film zawsze po GP. Czasem zrobi świetny materiał Szymon, ale też nie ma czasu zbytnio na to. Widziałem Twoją propozycję Mateusz, że chcesz robić. Ok, świetnie, jestem za. Każda próba zaangażowania jest dobra. Ale uwierz mi na słowo: trudno wytrwać w swojej robocie i mega kłopotliwe jest zrobienie jednego, dobrego filmu, a co dopiero 19, bo tyle jest GP.

Mateusz Ataman's picture

No tak rozumiem ciebie Wiktor ale nie chodzi mi o kazde okr lecz tylko o te najbardziej ciekawe tak jak zrobiles to tutaj :)

 

Wiktor Smolarczyk's picture

Prawda jest taka że i tak i trzeba przeglądnąć niemal cały wyścig

Nie ma moim zdaniem kilku kluczowych informacji i jest parę błędów. Po pierwsze nie wymieniliśmy się z Brayanem miejscami w pitach, tylko zespinowałem, wyprzedził mnie Bryan i dopiero zjechaliśmy do Pitu. Po drugie wynik końcowy nie jest do końca pewny, bo mieliśmy z Bryanem kontakt co zdecydowało o pozycjach. Sprawa jest otwarta i czekamy na kary sędziów

Wiktor Smolarczyk's picture

Co do pierwszego "błędu" to faktycznie tak było, ale ująłem to w prostszej formie. A co do drugiego to jest sprawa pomiędzy Wami a sędziami, a ja mam za zadanie opisać to co się dzieje na torze, a nie poza nim. A co do krytyki braków lub udoskonaleń to jestem otwarty :)

To jeszcze co do braków to Bryan też miał spina w okolicach połowy wyścigu, gdzie z koleji wyprzedziłem go ja. O tym kontakcie też wydaje mi się, że warto wspomnieć, tak jak wspomniałem, jako kluczowy incydent decydujący o końcowym wyniku.

PLkris's picture

Myslę że fajna podpora dla filmowca było by podanie przez chetnego czsu akcji i dlatego moze warto pomyśleć o temacie na forum pt: "Akcje z wyściigu" i tam chetni podawali by swoje wyczyny na zasadzie okrążenia i czas. Mozna by to tez ubrac wtedy w  jakiś komentarz ;-)

PLkris's picture

"Akcje z wyściigu- nazwa" oczywiście nie wszystko pewnie by się znalazło w filmiku ale filmowiec miał by ułatwiony wybór po weryfikacji.

pocisk's picture

Kolejne bdb podsumowanie Wiktor.

Mateusz Ataman's picture

Kris to jest dobry pomysł tylko to trzeba zgrać z ludzmi, bo wydaje mi sie ze kiedys tak było ze po wyscigu kazdy mial napisać ciekawe akcje w swoim wykonaniu a pisała co 5 osoba. Tutaj to nie my decydujemy czy ktos napisze czy nie. ;/