IRG F1’14 - GP Hiszpanii - Zapowiedz

Po fascynującym Grand Prix Państwie Środka, gdzie swoje pierwsze zwycięstwo tym sezonie odnotował Makatak, kolorowa kawalkada IRGF1'14 przenosi się na Stary Kontynent, gdzie rozegrana zostanie
V runda sezonu IRG na legendarnym torze Circuit de Catalunya położonym w sercu gorącej Hiszpanii. Mierząca 4655 m pętla toru jest dobrze znana wszystkim zawodnikom – to tutaj zazwyczaj odbywają się pierwsze przedsezonowe testy. Niemniej jednak, warto zauważyć, iż tor pod Barceloną jest postrzegany jako jeden z bardziej technicznych obiektów w sezonie, gdzie aerodynamika zazwyczaj bierze górę nad mocą, a wytężone prace nad idealnym balansem bolidu trwają do ostatniego dzwonka. Charakterystyczny układ pętli nie stwarza zbyt wielu okazji do efektownych manewrów wyprzedzania i wspiera bardziej defensywny styl jazdy.

Najdogodniejszym miejscem do wyprzedania jest tutaj naturalnie ponad kilometrowa prosta start -meta. Drugim w kolejności miejscem stwarzającym okazję do efektownego objechania rywala jest krótka prosta zlokalizowana zaraz za „9”-szybkim prawym zakrętem w drugim sektorze.
Niedostatek prostych,nie oznacza jednak, że jesteśmy z góry skazani na nudny wyścig.

Z uwagi na spodziewane zróżnicowanie w doborze ustawień prędkość / docisk, możemy spodziewać się zaciętej rywalizacji w pozostałych partiach toru oraz innych istotnych płaszczyznach wyścigu, takich jak dobór mieszanek, czy strategia pit-stopów.

Jednym zdaniem - Circuit de Catalunya stwarza uczestnikom ogromną szanse do zaprezentowania wszystkich swoich talentów: m.in. w prowadzeniu auta po technicznym obiekcie, czy zdolności do analitycznego myślenia. Nie bez kozery utarło się powiedzenie, że ten kto potrafi wygrać w Hiszpanii, potrafi wygrać cały sezon.

W lidze już ponad 32 zawodników zapoznało się z nową nawierzchnią toru co stwarza spore szanse na rozegranie 2 równoległych wyścigów i zapowiada emocjonujące kwalifikacje w niedzielne popołudnie. Kto okaże się najszybszy w tej hiszpańskiej gonitwie byków? Tego dowiemy się już niebawem, tymczasem rzućmy okiem na tegoroczną arenę wydarzeń:

 

 

GP w liczbach:

Tor: Circuit de Catalunya

Długość pętli: 4655 m

Dystans wyścigu: FL + 44 okrążenia

Liczba zakrętów: 16 (7 w lewo, 9 w prawo)

Liczba dohamowań: 8 (1 mocne)

Liczba prostych: 2

Najdłuższa prosta: 1047 m

Dystans z PP do T1: 730 m

Mieszanki dedykowane: Średnia / Twarda

Zużycie opon: wysokie

Zużycie hamulców: niskie

Zużycie silnika: wysokie

Przewidywana liczba pit-stopów: 2 / 3

Przejazd prze pit-lane: ok. 15 s

Siła docisku: średnia / wysoka

 

Przygotujcie się zatem na niezapomniane emocje i pamiętajcie o prekwalifikacjach decydujących o przydziale do poszczególnych wyścigów (czołówka – race1). Szachownicy wszystkim!

 

Plan weekendu:

11.05.2014 – niedziela:

18:00 – 20:30 prekwalifikacje - serwer 4000

Równocześnie serwer 2000 będzie otwarty do swobodnej jazdy

Po sesji prekwalifikacyjnej nastąpi szybki podział stawki na race 1 i 2, zostaną porozsyłane hasła na do każdego z zawodników (panel kierowcy) a serwery w międzyczasie zostaną przeładowane pod ustawienia wyścigowe.

Race 1 – serwer 4000

Race 2 – serwer 2000

21:00 – kwalifikacje
21:20 – rozgrzewka
21:30 – start wyścigu


TP

 

 

Kategoria: