GP Japonii - zapowiedz

Szybki, płynny klasyk w kształcie ósemki, uwielbiany przez kierowców i fanów.

     "Grand Prix Japonii to jeden z tradycyjnych wyścigów w kalendarzu, a goszcząca te zawody Suzuka jest jednym z klasycznych torów. Powstała jako obiekt testowy Hondy w latach 60. i ma niezwykły kształt ósemki: prosta w końcówce okrążenia przebiega nad zakrętem nr 9. nie jest to jednak najważniejsza cecha tego niesamowitego toru. Nitka jest wąska, nierówna i szybka. Tylko nieliczne zakręty pokonuje się z prędkością poniżej 100 km/h, a większość pętli składa się z szybkich, płynnych łuków. Po sinusoidalnej sekwencji na początku okrążenia kierowcy wjeżdzają w podstępny nawrót, potem w zakręt Spoon, słynny i szybki łuk 130R, wreszcie w szykanę - wszystkie te miejsca są bardzo wymagające.

   Z punktu widzenia inżyniera Suzuka wymaga wyższego niż przeciętnie docisku oraz twardego zawieszenia, gwarantującego dobrą stabilność i reakcję przy bezustannych zmianach kierunku jazdy w pierwszym sektorze. Takie ustawienia pomagają kierowcy w serii szybkich łuków.

   Bardzo ważną rolę odgrywa moc silnika, bo wyprzedzanie nie jest tu łatwe. Jednostki napędowe poddawane są ogromnym obciążeniom, za sprawą wysokich prędkości średnich oraz bezustannie zmieniających się przeciążeń, siejących spustoszenie w układzie olejowym.

    Wysokie obciążenia boczne działają też na ogumienie, zwłaszcza w kontekście licznych, następujacych po sobie zakrętów. Opony nie mają czasu na odpoczynek. Szorstka nawierzchnia toru też dokłada swoje i guma musi wykonać bardzo ciężką pracę na dystansie każdego okrążenia. Degradacja ogumienia będzie miała decydujący wpływ na strategię.

    GP Japonii, ulubiona przez fanów i kierowcow, zawsze przynosi emocje. Przewagę mają zespoły, które potrafią na bieżąco analizować poziom degradacji i zużycia opon. Prawdopodobnie bedziemy mieli do czynienia ze zróżnicowanymi strategiami, a losy rywalizacji rozstrzygną się dopiero w ostatniej fazie wyścigu."

 

Źródło: F1Racing - X.2014

Kategoria: