Zapowiedź GP Włoch

Ledwo skończyła się wakacyjna przerwa w sezonie IRG Formula '16 a już tydzień po tygodniu mamy w kalendarzu kolejne Grand Prix.

Monza- czyli "La pista magica"  Magiczny tor dla Włochów, czyli świątynia prędkości dla wszystkich zainteresowanych sportem motorowym.

Tor wybudowany w 1922 roku nieopodal Mediolanu, miał takżę część owalną, ale wycofano ją z użytku w latach 60-tych XX wieku. To tu po wyjściu z długiego zakrętu-nawrotu "Curva Parabolica" wjeżdżamy na prostą start-meta by na końcu uzyskać prędkości ponad 350 km/h. Ogromne przeciążenia przy dohamowaniu przed pierwszą szykaną (variante del rettifilio) sprawiają problemy niejednemu kierowcy. Potem znów gaz do dechy i dojeżdżamy do kolejnej szykany ( variante della rogia) . W 2 sektorze trudności sprawiają zakręty "lesmo" zwłaszcza drugi z nierównością na wyjściu. Rozpędzamy się kolejny raz i kończymy 2-gi sektor tuż przed zakrętami-szykaną znaną jako "variante ascari". Dojeżdżamy znów do nawrotu parabolica- i zaczynamy walczyć na kolejnym okrążeniu.

W sumie przez prawie 80 % długości toru jedziemy z całkowicie otwartą przepustnicą, podzespoły bolidów dostaną w kość. Silnik i hamulce potrafią paść na ostatnich zakrętach. Niskie skrzydła konieczne dla uzyskania wysokich prędkości będą problemem w szykanach i dohamowaniach. Trzeba znaleźć kompromis. W poprzednim wyścigu podczas GP Belgii Adrian Kot prowadził od startu do mety, zwyciężając w wyścigu. Podium uzupełnili: G Bulat i Wojtek Kaczka, pocisk i brato wyścig zakończyli na krawężniku w Eau Rouge. Weekend po weekendzie mamy kolejny wyścig, więc czasu na intensywny trening mało. Na serwerach widać już ruch i próby uzyskania najlepszych pomiarówek. W Lukas znów na czele tabeli, jednak czy pojawi się podczas wyścigu ?

Zapraszamy do treningów bo nigdy ich za wiele i zachęcamy do sprawdzania swoich setów podczas wyścigów "mini"

Wyścig w liczbach:

Tor: Autodromo Nazionale di Monza  
Długość pętli: 5793 m
Dystans wyścigu: FL + 35 okrążenia
Liczba zakrętów: 11 (4 w lewo, 7 w prawo)
Liczba dohamowań: 6 (3 mocne)
Dystans z PP do T1: 380 m
Długość alei serwisowej: 422 m
Przejazd prze pit-lane: ok. 15 s
Mieszanki dedykowane: super miękka / miękka / pośrednia

Choć teraz nad torem panują idealne warunki, na niedzielny wieczór synoptycy przewidują mozliwość burz z opadami deszczu, warto śledzić najnowsze wskazania meteo:

 

 

Kategoria: