Zapowiedz GP Hiszpanii - IRG Formula 2017

No siempre las cosas salen como se quiere (nie zawsze, wszystko idzie po naszej myśli) - tym hiszpańskim aforyzmem, najlepiej można podsumować poprzednią rundę w Sochi, gdzie pech dopadł większość zawodników.  Byli jednak tacy co się nie mylili i trzecie zwyciestwo w tym sezonie zgarnął Sebastian Kosmala (aktualny lider klasyfikacji generalnej). 

Circuit de Barcelona-Catalunya będzie kolejną areną zmagań kierowców w sezonie IRG Formula 2017. Położona w sercu gorącej Hiszpanii, mierząca 4655 m pętla toru z pewnością jest dobrze znana wszystkim miłosnikom motorsportu. To tutaj zazwyczaj odbywają się pierwsze przedsezonowe testy F1.

Niemniej jednak, warto zauważyć, iż tor pod Barceloną jest postrzegany jako jeden z bardziej technicznych obiektów w sezonie, gdzie aerodynamika zazwyczaj bierze górę nad mocą, a wytężone prace nad idealnym balansem bolidu trwają do ostatniego dzwonka. Charakterystyczny układ pętli teoretycznie nie stwarza zbyt wielu okazji do efektownych manewrów wyprzedzania i wspiera bardziej defensywny styl jazdy.

Nitka toru to 16 zakrętów a zróżnicowany teren i 50 okrążeń wymagają pełnej koncentracji od naszych kierowców. Najdogodniejszymi miejscami do wyprzedania naturalnie jest ponad kilometrowa prosta S/M oraz krótka prosta za „9” szybkim prawym zakrętem w S2, gdzie będzie liczyła się moc i prędkość by w strefie DRS móc skutecznieobronić zaatakować lub obronić pozycję. Niemniej jednak 
w pozostałej (bardziej kretej) części toru, dobry balans zawieszenia i aero będą dawały większe korzyści. Zapewne będziemy mieli tu zróznicowane podejście do strategii wyścigowej, w zależności od umiejętności i upodobań zawodników. Niedostatek prostych, nie oznacza jednak, że jesteśmy z góry skazani na nudny wyścig - możemy spodziewać się zaciętej rywalizacji w pozostałych partiach toru oraz innych istotnych płaszczyznach wyścigu, takich jak dobór mieszanek, czy strategii pit-stopów.

Circuit de Catalunya stwarza uczestnikom ogromną szanse do zaprezentowania wszystkich swoich talentów: m.in. w prowadzeniu auta po technicznym obiekcie, czy zdolności do analitycznego myślenia. Nie bez kozery utarło się powiedzenie, że ten kto potrafi wygrać w Hiszpanii (*z dalszej pozycji niż 1-2), potrafi wygrać cały sezon.

Na wolnych treningach już prawie 30 zawodników zapoznało się z nową nawierzchnią toru, a najlepszy rezultat uzyskał Łukasz Ladmann - 1:17:591 na pośredniej mieszance (*stan na czwartek 11.05.2017) ale na ostateczne wyniki przygotowań musimy poczekać przynajmniej do niedzieli. Wielu kierowców nie zrobiło jeszcze limitu, kilku urywa się z formą, co tylko zapowiada emocjonujące kwalifikacje w niedzielne popołudnie. 

Wyścig jednak to nie tylko najszybciej przejechane pojedyńcze okrążenie - umiejętność równej jazdy i szybkiej analizy sytuacji na torze oraz zużycia opon, mogą mieć znaczący wpływ na końcowy wynik. Powszechna opinia, że ciężko o wyprzedzanie na tym obiekcie będzie weryfikowana podczas testowych mini race. Sprawdzenie wyścigowej strategii będzie można przeprowadzić na testowych full race, na które zapraszamy w sobotni wieczór. 

Kto okaże się najszybszy w  hiszpańskiej gonitwie byków? Tego dowiemy się już niebawem, tymczasem zapraszamy do wspólnego testowania i oglądania zmagań naszych simracerów na transmisji online na kanale MotoGamesTV, którą poprowadzi niezastapiony duet: Sobol & Adakar. 

 

GP w liczbach / Race stats:

Tor: Circuit de Catalunya
Długość pętli: 4655 m
Dystans wyścigu: FL + 50 okrążeń
Liczba zakrętów: 16 (7 w lewo, 9 w prawo)
Liczba dohamowań: 8 (1 mocne)
Liczba prostych: 2
Najdłuższa prosta: 1047 m
Dystans z PP do T1: 730 m
Mieszanki dedykowane: Miękka / Średnia / Twarda
Zużycie opon: średnie - wysokie
Przewidywana liczba pit-stopów: 1 / 2
Siła docisku: średnia / wysoka

 

Plan weekendu / Race Weekend:

Sunday - UTC+1 time of the schedule (21:00 in Warsaw)
20:30 Practice session
21:00 Qualify 1 (15 minutes)
21:15 Qualify 2 (10 minutes)
21:30 Warmup (5 minutes)
21:35 Official race (43 Laps) + FL
23:00 Weekend finish
Pre race limit: 50 laps on server

Server name: 
IRG_Formula#1 (open 24/7)
IRG_Formula#2 (open 24/7)

How to join: http://irg-world.com/for-new-ones

Pomimo, że Hiszpania to jeden z najbardziej słonecznych krajów europy ostatnio pogoda płata nam figle, radzimy regularnie sprawdzać najświeższe prognozy i spróbować kilku okrążeń na "mokrym" torze.

Weather:

Kategoria: